Jak možná fungují létající talíře

21. 06. 2009 23:10:19
Přichází léto a spolu s ním i sezona pozorování UFO. Netvrdím, že vím, o co jde, jen si myslím, že možná tuším, co by to mohlo být.
Předem upozorňuji a přiznávám, že jsem nikdy žádné UFO neviděl, takže ve svých úvahách vycházím jen z pozorování a popisů zveřejněných v novinách, časopisech a na internetu.
Jakým způsobem létající talíře létají? My známe prakticky jen dva způsoby jak se udržet ve vzduchu nehybně na jednom místě: Balón a vrtulník. Ani jedno z toho se pro vysvětlení létajících talířů nehodí. Nabízí se ale ještě jedna možnost.
Existuje zajímavý a efektní fyzikální pokus. Pokud přibližujeme magnet k supravodiči, pak v určité vzdálenosti se magnet nad supravodičem zastaví a volně se nad ním ve vzduchu vznáší. Vysvětlení je jednoduché: přibližováním magnetu se měnilo magnetické pole kolem supravodiče a tím se v něm naindukoval elektrický proud. Ten navodil magnetické pole kolem supravodiče takové, aby bránilo probíhajícím změnám. Brání tedy dalšímu přibližování magnetu. Protože v supravodiči jednou naindukovaný proud nezanikne, magnetické pole také trvá dál. Výsledek vypadá téměř jako kouzelnické představení. Magnet nehybně stojí na místě volně v prostoru, na ničem nevisí. Pokud ho rukou postrčíme, cítíme zřetelný odpor. Magnet se snaží vrátit zpět na to místo ve volném prostoru, z něhož jsme ho odtrčili. Magnetické pole indukovaného proudu v supravodiči se opravdu poctivě snaží zabránit každé změně v poloze magnetu. Magnet tak můžeme zatížit i nějakým nákladem a magnet ho udrží ve vzduchu. Snad jen trošku "podklesne v kolenou", naindukovaný proud v supravodiči zesílí a magnet dál drží náklad volně ve vzduchu.
Nabízí se myšlenka, co by se asi stalo, kdybychom tenhle pokus obrátili. Kdybychom přibližovali supravodič k magnetu. Prakticky se to vyzkoušet nedá, protože všechny naše supravodiče musí být mohutně chlazené a proto se s nimi nedá moc jednoduše manipulovat. Teoreticky je to ale jasné. Supravodič musí zůstat stát ve vzduchu nad magnetem úplně stejně jako magnet nad supravodičem.
Nyní už stačí si uvědomit, že naše Země je také jeden obrovský magnet. Pokud tedy se k ní bude z vesmíru přibližovat supravodič, v určité výšce nad zemí se musí zastavit a zůstat nehybně stát. Pokud budeme nějakým způsobem ovládat elektrický proud indukovaný v tomto supravodiči, pak se supravodič bude pohybovat ve vzduchu jako řízený létající stroj. Můžeme mu říkat třeba magnetoplán. Při zesílení proudu bude stoupat vzhůru, při zeslabení klesat dolů. Pokud se změní rozložení proudu uvnitř hmoty supravodiče, magnetoplán poletí vodorovně určitým směrem. To vše naprosto potichu a podle intenzity proudu v supravodiči třeba i dost velkou rychlostí.
Jak by takový magnetoplán vypadal? Základem by musel být masivní supravodivý prstenec. Ten by byl nosnou částí. Na něm by pak bylo navěšeno všechno ostatní, co je potřebné, tedy kabina pro posádku a stroje k ovládání magnetoplánu - tedy k ovládání naindukovaného proudu v supravodiči. U menších strojů by kabina mohla být uprostřed prstence, u větších by asi bylo výhodné umístit kabiny po vnějším obvodu prstence. Výsledkem je stroj, který až nápadně připomíná létající talíře, jak je popisují ti, kteří je (prý) viděli.
Takový magnetoplán by šířil kolem sebe nesmírně silné magnetické pole. Se silnými magnetickými poli a jejich projevy nemáme moc zkušeností, protože pomocí klasických nesupravodivých materiálů se moc silné magnetické pole nedá vybudit. Některá svědectví ale nasvědčují, že kolem pozorovaných létajících talířů asi nějaké magnetické pole bude. Podle jednoho popisu měl takový neznámý předmět přistát poblíž silnice. V jeho blízkosti zastavovala auta a nemohla jet dál, protože jim přestal fungovat motor. Traktor ale mohl jet kolem bez problémů. Jakmile ten předmět odletěl, motory aut zase šly normálně nastartovat a auta normálně jezdila dál. Nebyla tedy porouchaná, byla v naprostém pořádku. Nabízí se jiné vysvětlení: Benzinové motory v autech mají totiž elektrické zapalování, kde se magnetickým polem v cívce indukuje vysoké napětí pro jiskru ve svíčce. V silném vnějším magnetickém poli se jádro cívky přesytí a cívka přestane pracovat. Svíčky ztratí jiskru a motor "chcípne". Naproti tomu traktor má dieselový motor, jehož princip je čistě mechanický, takže nepotřebuje nic indukovat a žádné magnetické pole mu proto nevadí.
Dnes ovšem nejsme schopní takový magnetoplán postavit. Nemáme k tomu potřebný supravodivý materiál na nosný prstenec. Nedá se ale říct, že žádný takový materiál neexistuje. Už se podařilo vyrobit materiál supravodivý i za normální pokojové teploty. Jenže je nestabilní. Ztrácí supravodivost už několik minut po vyrobení. Nicméně dokazuje, že supravodivost za "lidské" pokojové teploty je možná. Je jen otázka času, peněz a dalších pokusů, než se podaří najít takový materiál, který bude trvale a stabilně supravodivý i bez chlazení. Jistě nemusíme pochybovat, že civilizace nesrovnatelně vyspělejší, než je ta naše (pokud existuje), má takový materiál k dispozici už dávno.
Magnetické pole vytvářené silnými supravodivými elektromagnety má další zajímavé vlastnosti. Např. působí i na diamagnetická tělesa, tedy taková, která normální magnet nepřitahuje. V dostatečně silném magnetickém poli, jaké se "normálním" permanentním magnetem nebo klasickým elektromagnetem vytvořit nedá, se diamagnetická tělesa vznáší ve vzduchu i navzdory gravitaci. Diamagnetickými tělesy jsou ovšem i všechny živé organismy. Tak se při jednom pokusu vznášela volně ve vzduchu uvnitř elektromagnetu i živá žába, a novináři z toho udělali senzaci o "létající žábě".
Existuje svědectví, podle kterého mimozemšťané vzali několik lidí do svého létajícího talíře. Ten prý stál ve vzduchu několik metrů nad zemí a ti lidé se k němu vznášeli vzhůru volným prostorem. Pokus s "létající žábou" naznačuje, že by to možná nemusel být takový nesmysl, jak to na první pohled vypadá. Pokud by létající talíře skutečně létaly na magnetickém principu a obsahovaly proto velice silný supravodivý elektromagnet, pak by se možná jejich magnetické pole dalo využít i jako jakýsi výtah pro nastupování a vystupování. Přesvědčit se o tom experimentálně zatím pochopitelně nemůžeme. Ona "létající žába" se vznášela jen v dutině uvnitř velikého supravodivého elektromagnetu. Na víc zatím naše věda a technika nestačí. Až my zvládneme výrobu vhodných supravodivých materiálů, třeba pak také budeme mít výtahy, které nebudou viset na laně, ale budeme se v nich vznášet v magnetickém poli.
Další úvahy na podobná témata uvádím na adrese "http://www.volny.cz/puldova/UFO.html".
Autor: Miloš Pulda | neděle 21.6.2009 23:10 | karma článku: 27.16 | přečteno: 4151x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - škodlivé záření jaderné elektrárny

Jaderné elektrárny prý zamořují své okolí významnou dávkou záření, která je škodlivá lidskému zdraví, tvrdí odpůrci jaderné energetiky. Jak je tomu ve skutečnosti? (délka blogu 8 min.)

17.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.85 | Přečteno: 622 | Diskuse

Jan Fikáček

Staneme se za život tisíckrát někým jiným? A jsme někdo jiný po teleportaci?

Problém s identitou člověka při teleportaci je všeobecně znám. Při tomto přenosu se totiž vytvoří kopie člověka a originál se vlastně musí zabít. Důležitá je ale i otázka, jestli ono nové já je původní ego, nebo je to někdo jiný.

16.6.2019 v 20:12 | Karma článku: 33.68 | Přečteno: 1267 | Diskuse

Libor Čermák

Co když je původ jeskyně sv. Ivana archeoastronautický?

Největší a zároveň jedna z nejmladších travertinových jeskyní ve Stř. Evropě. Už to mne zarazilo, když jsem si zjistil informace o jeskyni sv. Ivana ve Svatém Janu pod Skalou. A navíc se k ní vážou archeoastronautické podivnosti.

16.6.2019 v 14:07 | Karma článku: 21.21 | Přečteno: 655 |

Karel Tejkal

Kreacionista na Měsíci

Nejnovější článek na webu kreacionismus.cz nepřinesl mnoho překvapení, zajímavé je však sledovat jeho investigativní logiku a následně v diskusi reakci prostších kreacionistů.

14.6.2019 v 17:45 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 286 | Diskuse

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu? (InSight, červen 2019)

Sonda InSight už na povrchu Marsu pracuje 194 sol (marsovských dní). Co je nového na Marsu? (délka blogu 3 min.)

13.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 394 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1263
Programátor pamětník a živnostník, dříve odborný asistent na VUT. Asi ale nejsem ten správný vědec, protože jestliže skutečný odborník je tak specializovaný, že "ví všechno o ničem", pak mně se víc líbí "vědět nic o všem" - a taky o tom trochu přemýšlet.

Najdete na iDNES.cz